Mersin Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı Kapılarını Açtı

Tarım, ticaret, sanayi, üniversite ve iç turizmin bir arada geliştiği çok odaklı bir ekonomiye sahip olan Mersin için büyük önem taşıyan Mersin Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın katılımları ile bu yıl 14. kez kapılarını açtı.

Tarih: 7 Mart 2019 Perşembe 23:16
Mersin Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı Kapılarını Açtı
- CNR Holding Kuruluşu Pozitif Fuarcılık tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin tarım ürünleri üretimi ve ihracatında önemli bir merkez haline gelen Mersin’de tüm sektörü bir araya getiren fuar, 7-10 Mart tarihlerinde ziyaret edilebilecek.
CNR EXPO Yenişehir Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen açılışa, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Kıdemli Albay Oğuz Bavbek, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, CNR Holding Pozitif Fuarcılık Genel Müdürü Ercüment Yıldızerler, Mersin milletvekilleri, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Türkiye’nin en önemli fuarlarından bir tanesi olan Mersin Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı’na her yıl profesyonel çevrelerden büyük katılım sağlanıyor. Tarım üretiminin her yıl yüzde 50 arttığı Mersin’de, sektöre yapılan yatırımlarda her geçen yıl artmakta ve bölgedeki tarım potansiyeline paralel olarak fuarda da her geçen yıl firma ve ziyaretçi sayısı artış gösteriyor.
Tarım ve hayvancılık alanındaki büyük projeleri ile hem Mersin ekonomisine hem de üreticisine kakı sağlayan Büyükşehir Belediyesi de açtığı stant ile fuarda hizmetlerini tanıtıyor.
Başkan Kocamaz: “Üretim sektöründeki tüm emekçilerimize, gereken desteği her daim sunduk”
Fuarın açılışında konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, tarım ve hayvancılık temasının birleşimiyle oluşan üretimin yalnızca ekonomiye yön veren bir güç olmadığına, aynı zamanda nesilden nesile aktarılan bir kültür olduğuna değinerek, “Üretim, bir toplumun, yüzyıllara dayanan birikimidir, emeğidir, kültürüdür. Gıda üretimi ve pazarlama ise bu coğrafyada, kentleşmede ve ekonomide iyileştirici bir güçtür. Bu sebeple de Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, üretim sektöründe faaliyet gösteren tüm emekçilerimize, gereken desteği, her daim var gücümüzle sunduk. Havasına, suyuna ayrı sevdalandığımız bu bereketli toprakların evlatları olarak, 5 yıl boyunca üreticimizin değerini bilerek, tüm paydaşlarımızla beraber hak ettikleri konuma getirmek için çalıştık”dedi.
“Bu fuar üretici ve kent halkını buluşturan, sosyal ve ulusal dayanışma örneğidir”
Üretimin kentlilik bilinciyle birleşerek oluşturduğu yenilikçi, gelecek vaat eden, ekonomik gelişime katkı sunan 14. Mersin Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı’nda Mersin’i en iyi şekilde temsil ettiklerini sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz,“Büyük bir özveri ile düzenlenen ve siz değerli konukların teşrifleriyle anlam bulan Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı kentin tanıtımına ve bilinirliğine katkı sağlarken, üretici ve kent halkını aynı platformda buluşturan mükemmel bir sosyal ve ulusal dayanışma örneğidir. Günümüzde seçimlerimizi, doğadan ve doğanın sunduğu nimetlerden yana kullanmamız gereken hassas bir süreçteyiz. Ülkemizde de ekilebilir alanların azaldığı, betonlaşmanın arttığı bu üzücü süreçte az da olsa ekim dikim yapmak, yeşil alanlar oluşturmak, hayvancılık yapmak çok değerli ve kıymetlidir. Sağlıklı gıdaya ulaşım ancak ve ancak tarım ve hayvancılıkta köklü ve modern bir sistemi, üreticimize sunmakla mümkündür”şeklinde konuştu.
“Kırsalda kalkınmaya ve üretime büyük önem verdik”
Tarım ve hayvancılığın Türkiye’nin ulusal beslenmesi ve kalkınması için hayati öneme sahip sektörler olduğunun altını çizen Başkan Kocamaz,“Yoğun bir arz talep dengesiyle ilerleyen bu süreç, ciddi bir istihdam yaratarak gerek sektörler gerekse bölgeler itibariyle dengeli kalkınma hedefine ulaşılması için de önemli iktisadi fonksiyonlar yüklenmiştir. Zira ilimizde başı çeken narenciye ve bakliyat firmaları, ihracatta öncü olmayı başararak, tüm dünyada, Mersin’i gururla temsil etmektedir. Bu başarılarımızın tüm üretim alanlarında gerçekleşmesini hedefleyerek, 5 yıl boyunca Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak kırsalda kalkınmaya ve üretime büyük önem verdik. Kırsal kalkınmada üreticilerimizin yanında olarak, dört mevsim destek olduk. Kente sunduğumuz modern tarım sistemleri ve üretim teknikleriyle halkımızın ve Mersinli’nin yanında olduk”diye belirtti.


Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
27 Aralık ,Tarsus Haberleri ,Tarsus Haber ,Hava Durumu
Oluşturma süresi(ms): -1