Tıbbi Çeviri Nedir?

Tıp alanında yazılmış metinlerin çevirisine tıbbi çeviri denir. Tıp alanı biyokimya, farmakoloji, anatomi, fizyoloji gibi birçok anabilim dalıyla ilişki içerisindedir.

08 Temmuz 2020 Çarşamba, 09:24
G: 08.07.2020 - 09:26
Tıbbi Çeviri Nedir?
-

Tıp alanında yazılmış metinlerin çevirisine tıbbi çeviri denir. Tıp alanı biyokimya, farmakoloji, anatomi, fizyoloji gibi birçok anabilim dalıyla ilişki içerisindedir. Bu nedenle tıbbi metinler geniş alanla ilişkide olduklarından tercümesi oldukça zor olan metinlerdir. Ayrıca en çok tercih edilen çeviri türlerinden birisi tıbbi çeviridir.

TIBBİ ÇEVİRİYE DUYULAN İHTİYAÇ
Tıbbi çeviriye duyulan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır ve artmaya devam edecektir. Çünkü tıp/sağlık alanı sürekli yeni değişimlere ayak uyduran, dinamik ve gelişmekte olan bir sektördür. Sağlık sektöründeki tüm çalışanlar; hemşireler, doktorlar, odyologlar, fizyoterapistler, diyetisyenler, eczacılar ve kendi alanlarında üniversitede akademisyen olarak çalışmakta olan tüm sağlıkçılar sürekli bu gelişmeleri takip ederler. Mesleklerini daha iyi yapabilme ve kendilerini daha da geliştirebilmek için. Alanlarıyla ilgili yazılmış makaleler ve tezleri okumak buna bir örnek olarak gösterilebilir. Türkiye’de yapılmış olan araştırmalar ve çalışmaları inceleyip okuyabilir, YÖK’ün ulusal tez merkezinden yazılmış tezlere internet üzerinden ulaşabilir ve okuyabilirsiniz.
Ayrıca diğer ülkelerdeki gelişmeleri yakından takip etmek için internet üzerinden yabancı kaynaklı tıbbi dergilere ve metinlere ulaşabilirsiniz. Bu metinleri daha iyi anlayabilmek için tıbbi çeviriye ihtiyacınız olacaktır ya da kendiniz yaptığınız bir çalışmayı yayınlamak isterseniz İngilizce diline çevirisini sağlayarak bu dergilere göndererek eğer yayınlanması kabul edilirse tüm dünyayla paylaşabilirsiniz. Genellikle tıbbi çeviride İngilizce çeviriye daha çok başvurulmaktadır. Çünkü İngilizce artık tüm dünyada kabul görmüş ortak bir dil gibi kabul edilmiştir.

TIBBİ ÇEVİRİDE BAZI NOKTALARA DİKKAT
Tıbbi Çeviri Nedir?
Tıp, sağlık ve ilişki içerisinde olduğu bilim dallarıyla ilgili konularda yazılan tıbbi metinler Latince terminolojik birçok kelime içerirler. Bu yüzden tıbbi çeviriyi yapacak olan tercüman tıbbi terimler hakkında bilgili olmalı gerekirse doğru çeviri için ilgili alanda çalışan bir sağlıkçıdan destek almalıdır. Genellikle tıbbi çeviri yapılan metinler son olarak iyi derecede İngilizce bilen bir doktor gibi sağlık personeli tarafından kontrol edilmeli ve terimler doğru anlamda çevrilip doğru anlamı vermiş mi doğru bağlamda kullanılmış mı diye kontrol edilmektedir. Tıbbi çevirinizi yaptıracağınız kişinin bir dil bölümünden mezun olan profesyonel olmasına ve bu alanda daha önce deneyimli olmasına dikkat etmelisiniz.
Herkes çeviri yaptığını düşünebilir ancak doğru ve güvenilir çeviriyi sadece bu konuda eğitim almış kişiler profesyonel olarak size sağlayabilir.

TIBBİ ÇEVİRİ HİZMETİ NASIL ALINIR?
Tıbbi Çeviri Nedir?
Tıbbi çeviri için bir tercüme bürosuna kendiniz bizzat başvurarak hizmet alabilmeniz mümkündür. Ya da sadece bilgisayarınızdan veya telefonunuzdan Çevirimvar online tercüme bürosu web sitesine başvurarak çeviri hizmetinizi alabilirsiniz. Tıbbi çeviri yapılacak olan metni sadece internet üzerinden yüklemeniz yeterli olacaktır. Alanında uzman ve profesyonel çevirmenlerle uzun yıllardır hizmet veren Çevirimvar çeviri hizmetlerini dijital ortama taşıyan büyük bir platform, güvenli ve doğru çeviri için sizlere hizmet vermekten gurur duyar.
 Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
27 Aralık ,Tarsus Haberleri ,Tarsus Haber ,Hava Durumu
Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Başkan Seçer’den Kurban Bayramı Mesajı
Başkanı Vahap Seçer, Şehitler İçin Kurban Kesti
Başkan Varal : "Bayramda Kırgınlıkları Unutmalı, Birlik ve Dayanışmamızı Güçlendirmeliyiz"
MESKİ, Kurban Kesim Yerlerine İçmesuyu Hattı Bağlantılarını Tamamladı
Müftü Can’dan Kurban Bayramı Açıklaması
Temmuz Ayı Personel Toplantısında Bayramlaşma
Milletvekili Özkan, "Kurban Bayramımızı Kutluyorum"
141. Cadde’de Hummalı Yol Çalışması
Mersin'de Destek Alan 4 Bin 334 Öğrencinin 124’ü Türkiye’de İlk 50 Binde
Mersin Hal Müdürlüğü Fiyat Listesi (30 Temmuz 2020 Perşembe)! Mersin Hal Yaş Sebze ve Meyve Hal Fiyatları