Yusuf Güzel'den Hibeler Konusunda Bilgilendirme; TKDK Hibe Destekleri 2019; Hibe desteği nasıl alınır? Hibe Destekli Projeler

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 2014-2020 IPARD Programı (IPARD II Dönemi) 6. Başvuru Çağrı İlanı yapıldı.

21 Haziran 2019 Cuma, 16:48
G: 21.06.2019 - 17:31
Yusuf Güzel'den Hibeler Konusunda Bilgilendirme; TKDK Hibe Destekleri 2019; Hibe desteği nasıl alınır? Hibe Destekli Projeler
-

Çukurova Bölgesi olarak Devlet tarafından sağlanan hibe desteklerinden yeterince yararlanamadığımızı ifade eden İstikbal Proje ve İnşaat Sahibi Yusuf Güzel’in, “Maalesef Mersin ve Adana’da geleneksel tarım yöntemleri ile üretim yapılmakta. Bu sebepten ötürü ise hak ettikleri gelire ulaşamamakta. Çiftçilerimizin hak ettiği gelire kavuşması için geleneksel tarım yöntemlerinden vazgeçerek, devlet destekleri ile modern tarıma geçmesi gerekiyor. Özellikle ilimizde bulunan TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) Koordinesinde Avrupa Birliği IPARD Programından sağlanan, %40 ile %75 arasındaki oranlarda hibe desteği alınabilmektedir." dedi.

Geleneksel yöntemden Modern tarıma geçmek isteyen çiftçi ve tarım işletmelerinin, kurum tarafından yapılan destek çağrılarını takip ederek, çağrı dönemlerinde projeleri ile başvuruda bulunmaları gerektiğini aktaran Uzman Proje Danışmanı Yusuf Güzel, “Halihazırda 8 Mayıs - 20 Ağustos 2019 tarihleri arasında IPARD II 6. Çağrı döneminde bulunuyoruz. Hibe desteklerinden yararlanmak isteyen yatırımcıların bu fırsatı kaçırmayıp, uçtan uca önemli detayların yer aldığı projelendirme evresini sağlıklı bir şekilde tamamlayarak, süre sona ermeden projelerini teslim etmesi gerekiyor. ” ifadelerini kullandı.

IPARD II – 6. Başvuru Çağrı İlanına İlişkin Detaylar İse Aşağıda Yer Alıyor
60 Milyon Avro(Euro) tutarındaki desteğin kabul gören Projelere verilmesi için, 08 Mayıs 2019 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Altıncı Başvuru Çağrı ilanına çıkmıştı.

Dağıtılacak hibe desteğine oranına göre %65 ve %60 oranlar olmak üzere Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat olmak üzere 42 İlden başvuru yapılarak ve burada Yatırımlar uygulanacak.

IPARD Programı 2014-2020 dönemi kapsamında yatırım yapmak isteyen işletmeler tarafından destek alıp, bu hibe desteğinden faydalanmak isteyenlere ait başvuruların kabulüne ilişkin bu çağrı detayları TKDK tarafından paylaşıldı.

TKDK tarafından yapılan Altıncı Başvuru Çağrı İlanı kapsamında hazırlanacak başvurularda yatırım süreleri en fazla 18 (on sekiz) ay olarak planlandı.

Taksitlendirmenin nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiler Başvuru Çağrı Rehberinde yer alıyor.

HİBE PROGRAMI KAYNAĞI; Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanından oluşturulan IPARD Programı Fonu'dan mali desteğin kaynağı faydalanıcılara uygun harcamalar karşılığında sağlanacak.
Bu destek “Kamu Katkısı” aynı zamanda olarak adlandırılmakta kamu katkısı, program çerçevesinde gerçekleşmiş yatırımlar için geri ödemesiz olarak kullandırılıyor.
Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme maksadıyla hibeler veriliyor. (302)

ARALARINDA MERSİN'İN DE BULUNDUĞU BAZI İLLERE HİBE DESTEK ORANI %65
Ağrı, Ardahan, Balıkesir, Çankırı, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Isparta, Karaman, Kars, Mersin, Muş, Tokat ve Yozgat illerinde;
Faydanabilier sektörler;
302-1 Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi
302-2 Arıcılık ve Arı Ürünlerinin Üretimi, İşlenmesi ve Paketlenmesi
302-3 Zanaatkârlık ve Katma Değerli Ürünler
302-4 Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri
302-5 Su Ürünleri Yetiştiriciliği
302-6 Makine Parkları
302-7 Yenilenebilir Enerji Tesisleri

DİĞER SEÇİLİ İLLERDE İSE %55 HİBE ORANI
Afyonkarahisar, Amasya, Aksaray, Ankara, Aydın, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Elazığ, Giresun, Kahramanmaraş, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Nevşehir, Ordu, Samsun, Şanlıurfa, Sivas, Trabzon, Uşak ve Van İllerinde hibe oranı %55 şeklinde
Faydanabilier sektörler;
302-1 Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi
302-2 Arıcılık ve Arı Ürünlerinin Üretimi, İşlenmesi ve Paketlenmesi
302-3 Zanaatkârlık ve Katma Değerli Ürünler
302-4 Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri
302-5 Su Ürünleri Yetiştiriciliği
302-6 Makine Parkları
302-7 Yenilenebilir Enerji Tesisleri

Önemli olarak bilinmesi gereken bir konu ise, bu başvuru çağrı döneminde TKDK Kurumu tarafından yapılacak ilave duyuru ve bilgilendirmeler de bu çağrı ilanı kapsamında dikkate alınmalı ve söz konusu duyuru ve bilgilendirmeler, kurumun resmi internet adresinden takip edilmelidir.Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
27 Aralık ,Tarsus Haberleri ,Tarsus Haber ,Hava Durumu
Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Tarsus'ta Trafik Kazası 2 Yaralı
Tarsus Şehitishak Mahallesinde Bulunan Mehmet Çelebi Spor Salonu Resim Atölyesi Bölümünde Yangın Çıktı
MHP Milletvekilleri Şimşek ve Kılavuz Tarsus Şoförler Odası’nda
Tarsus’ta, Gönüllü Kadro İle İşitme Engelli Gençlere Eğitim Desteği Başladı
Tarsus Ticaret Borsası Ankara'da
Mersin'de Engelli Çocukların Annelerine Dikiş Kursu! Anneler Hem Üretiyor, Hem Eğleniyor
Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesinde 2020 Yılı Sanayici Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
Mersin'den İdlib'e 20 Tır Yardım Konvoyu Gidecek
Tarsus Ticaret Borsası Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş. 'den İş İstihdam Duyurusu
Mersinli Tolga Kaplan İsimli Asker Hakkari Çukurca'da El Bombasının İnfilak Etmesi Sonucu Şehit Düştü